Hoppa till sidans innehåll

Gamla resultat

26 OKT 2009 18:02
Resultat från gamla hemsidan.
  • Uppdaterad: 28 MAR 2011 15:29

Resultat
 

 Tävlingsresultat 2010, C4 FK

Kungsbacka Masters 16 januari 2010

Värja Yngre Ungdom Damer (9 starter)
5 Maja Werner C4 FK
 
 
 Tävlingsresultat 2009, C4 FK
 
Ljungby Fäktmara, Ljungby 14-15 november

Värja, Herrar, Seniorer (44 starter)
36. Emanuel Karlsson C4 FK
42. Magnus Jacobsson C4 FK

Domare under tävlingen (och kvartsfinal): Peter Gustafsson C4 FK
 
Klubbmästerskap 16 december 2009-12-17
 
Värja, lätt
1 Tove Mattsson klubbmästare 2009
2 Rasmus Larsson
3 Angelica Karlsson
   
Värja, medel
1 Martin Erlvik Klubbmästare 2009
2 Anton Rostedt
3 Axel Nyström
4 Tina Erlvik
5 Gustaf Olsson
6 Linus Rannerud
 
   
Värja, svår
1 Magnus Jacobsson Klubbmästare 2009
2 Otto Håkansson
3 Gabriel Cederholm
4 Emanuel Karlsson
5 Viktor Malm
6 Maja Werner
7 Jonathan Nilsson
 
Laxträffen 7 -8 november 2009

Herrvärja Äldre ungdom (19 starter)
15 Gabriel Cederholm C4 FK

Damvärja Yngre ungdom (5 starter)
3 Maja Werner C4 FK

Herrvärja Yngre ungdom (7 starter)
5 Oskar Nöbbelin C4 FK
 
Kanikowski Cup, Kalmar 24-25 oktober

Herrvärja Äldre Ungdom (20 starter)
14. Gabriel Cederholm C4 FK

Damvärja Yngre Ungdom (2 starter)
2. Maja Werner C4 FK
 
Sydsvenska Mästerskapen individuellt, Helsingborg 10 oktober

Värja, Herrar, Seniorer (20 starter)
10. Magnus Jacobsson C4 FK
20. Emanuel Karlsson C4 FK
 
 
Domare under tävlingen (och finalen): Peter Gustafsson C4 FK
   
Örebro Masters 3-4 oktober 2009

Herrvärja Äldre ungdom (47 starter)
28. Gabriel Cederholm C4 FK
 
   
Ystad International 13-14 juni,
Värja 104 starter

49. Magnus Jacobsson C4 FK
 
   
WANÅS C4 FK Slottsfäktning 6 juni 2009
 
 
Florett
1 Jonathan Nilsson
2 Oskar Nöbbelin
3 Axel Nyström
4 Tove Mattsson

Sabel
1 Magnus Jacobsson
2 Peter Gustafsson
3 Emanuel Karlsson
4 Frida Karlsson
5 Oskar Nöbbelin
6 Linus Rannerud
7 Maja Werner

Värja
1 Gabriel Cederholm
2 Maja Werner
3 Emanuel Karlsson
4 Tina Erlvik
5 Linus Rannerud
6 Frida Karlsson
7 Jonathan Nilsson
8 Oskar Nöbbelin
9 Josefin Bergdahl
10 Axel Nyström
11 Lukas Bergdahl
12 Tove Mattsson



 
 
Karlskrona 16-17/5 2009 UngdomsSM

Herrvärja Äldre Ungdom 56 starter

23 Gabriel Cederholm C4 Fäktklubb

Herrvärja Yngre Ungdom 33 starter

28 Oskar Nöbbelin C4 Fäktklubb

Damvärja Yngre Ungdom 20 starter

14 Maja Werner

 
 
   
SM 18-19 april, Karlskrona

Värja, herrar (70 starter)

68 Magnus Jacobsson C4 FK

 
 
   
A6 Masters Jönköping 25-26 april

Värja äldre ungdom (38 starter)

19. Gabriel Cederholm C4 FK

 
 
   
Malmö Open 4-5 april

Värja herrar äldre ungdom (44 starter)
21 Gabriel Cederholm C4 FK

Värja herrar yngre ungdom (16 starter)
14 Oskar Nöbbelin C4 FK

Värja damer yngre ungdom (8 starter)
8 Maja Werner C4 FK


LUGI-sabeln 29 mars

Seniorer herrar (17 starter)
9 Magnus Jacobsson C4 FK


Lingiaden Ljungby 14-15 mars

Värja herrar äldre ungdom (32 starter)
29 Gabriel Cederholm C4 FK
 
 
   
Sydsvenska Mästerskapen i lag

Värja herrar senior
1 FK Chapman 1 (Magnus Malmgren, Peter Lindholm, Philip Karlsson)
2 Kalmar FK 1 (Christos Makropoulos, Peter Barvestad, Erik Wikström)
3 FK Aramis (Denis Dordevic, Rickard Larsson, Pierre Courgnet)
4 Kalmar FK 2 (Fredrik Arvidsson, Ulf Wikström, Rickard Barvestad)
5 FK Chapman 2 (Martin Johannesson, Johan Ullström, Mats Walter)
6 C4 (Peter Gustafsson, Maja Werner, Magnus Jakobsson)
7 Kalmar FK 3 (Daniel Sosnecki, Ulf Karlsson, Johan Häggström)

 


Kungsbacka Masters 17-18/1

Herrvärja Äldre Ungdom 68 starter
55 Gabriel Cederholm C4 FK
 
 
   
 Tävlingsresultat 2008, C4 FK
 
Klubbmästerskap 2008-10-12

Florett
1 Maja Werner
2 Linus Rannerud
3 Jonathan Nilsson
4 Angelica Karlsson
5 Tomas Gustafsson

Värja
1 Magnus Jacobsson
2 Peter Gustafsson
3 Emanuel Karlsson
4 Gabriel Cederholm

Sabel
1 Peter Gustafsson
2 Magnus Jacobsson
3 Emanuel Karlsson
 

Laxaträffen , Halmstad 2008-11-15

Värja äldre ungdom
22 Gabriel Cederholm C4 FK

Kanikowski Cup, Kalmar 2008-11-01--02

Värja äldre ungdom
16 Gabriel Cederholm C4 FK
 
 
   
Örebro Masters 2008-10-04--05

herrvärja, äldre ungdom

39. Gabriel Cederholm C4 FK

totalt 57 startande


för fullständiga resultat se www.fencing.se/resultarkivet 
   
ÖPPNA NORDISKA MÄSTERSKAPEN, YSTAD INTERNATIONAL 2008-06-14

Värja Herrar, 91 starter

88 Peter Gustafsson C4 FK

Värja veteraner (+40), 19 starter

16 Peter Gustafsson C4 FK

För mer info se www.yfk.se 





C4 FK TERMINSAVSLUTNING VT2008,
2008-06-07 WANÅS


Värja
1 Kim Edinge C4 FK
2 Peter Gustafsson C4 FK
3 Gabriel Cederholm C4 FK
4 Emma Ehrenberg C4 FK



MALMÖ OPEN 5-6 april 2008

Värja yngre ungdom 21 starter
19 Gabriel Cederholm C4 FK

Värja damer äldre ungdom 24 starter
23 Emma Ehrenberg C4 FK

För mer info se www.mf19.se 
 

 
Sydsvenska Lagmästerskap,
Tollarp 1-2/3 2008

De sydsvenska lagmästerskap avgjordes i helgen i Tollarp utanför Kristianstad, med C4 Fäktklubb som arrangör. Sju av distriktets klubbar kom till start.

Resultat

Damvärja, seniorer

1 MF 19
(Patrizia Intiso, Jonnah Jallow, Charlotte Wahl)

2 FK Chapman
(Susanne Ehn, Sanne Gars, Jannie Stålgren)

3 FK Aramis
(Sofie Dyberg, Sara Eliasson, Maja Robertsson)

Herrvärja, seniorer

1 FK Aramis
(Denis Dordevic, Rickard Larsson, Aslan Pour Edalat Pisheh)

2 FK Chapman
(Ola Branje, Peter Lindholm, Daniel Sonberg)

3 LUGI
(Tomas Krisciunas, Peter Larsson, Fredrik Link)

4 Ystads FK
(Bertil Kotai, Björn Malmqvist, Jacob Pettersson)

5 C4 FK
(Gabriel Cederholm, Kim Edinge, Emma Ehrenberg, Peter Gustafsson, Daniel Trönnberg)

Herrvärja, juniorer

1 MF 19
(Roberto Cruz, Edvin Eklund, Oskar Larsson)

2 Kalmar FK
(Erik Gunham, Daniel Haglund, Carl-Emil Holmgren)

3 FK Chapman dam
(Susanne Ehn, Johanna Svensson, Matilda Svensson)

4 Kalmar FK dam
(Amanda Häggström, Johanna Johansson, Malin Johansson)

Herrflorett, seniorer

1 FK Chapman
(Johan Bång, Sanne Gars, Carin Klar)

2 FK Aramis
(Denis Dordevic, Larisa Dordevic, Rickard Larsson)

3 MF 19
(Viktoria Lejon, Lana Mitrovic, Magdalena Signäs)

Herrflorett, juniorer

1 FK Chapman
(Johan Bång, Viktor Johansson, Carin Klar)

2 MF 19
(Gustaf Deijnoff, Erik Isakson, Viktor Jönsson, Joakim Rosenlund)

3 Kalmar FK
(Andreas Thornér, Daniel Thornér, Olle Wikström)

4 MF 19 dam
(Viktoria Lejon, Lana Mitrovic, Magdalena Signäs)

Arrangemang och tävlingar fungerade bra och alla klubbmedlemmar som arbetat med detta skall ha ett stort TACK!

Christer Karlsson

ordf.
 

 
 
 
 
NYBÖRJARCUP 1, VÄRJA, 2008

Nybörjarna i säsongen 2007/2008 fick pröva på att tävla för första gången den 11:e Februari 2008. Tävlingen avhölls i den nya fäktsalen på fullstor pist, med komplett elektrisk utrustning och domare, Peter Gustafsson som dessutom är nybörjarnas tränare. Med fyra deltagare så hölls tävlingen som en komplett poule. Alla matcher förlöpte utan skador eller materialproblem, och tävlingen avslutades inom förväntad tid.

Vann gjorde Oskar Nöbbelin. Han tog ledningen i sin första match med 4-1, men kunde inte knyta ihop säcken utan det blev istället så att Martin Thulin svarade för en mycket fin upphämtning till seger. Oskar lät sig dock inte nedslås av detta, utan tog sig samman och vann sina återstående två matcher klart. Simon Strandberg utnyttjade sitt övertag i räckvidd på bästa sätt i sina segermatcher. Jonathan Nilsson, som egentligen ligger mer för sabelfäktning, svarade för en kämpainsats när han lyckades slutföra tävlingen trots migrän. Strongt!

Resultat:
1. Oskar Nöbbelin 2 segrar 1 förlust stötindex 14-9
2. Simon Strandberg 2 segrar 1 förlust stötindex 13-9
3. Martin Thulin 2 Segrar 1 förlust stötindex 11-13
4. Jonatan Nilsson 0 segrar 3 förluster stötindex 8-15
     
 Tävlingsresultat 2007, C4 FK
 
SSM individuellt Malmö 2007-10-13

Värja (23 starter)

19 Daniel Trönnberg
22 Peter Gustafsson
23 Kim Edinge

Sabel (6 starter)

4 Daniel Trönnberg
5 Peter Gustafssom
6 Kim Edinge

Bästa klubb

1 MF19
2 LUGI
3 ARA
4 KFK
5 C4FK
6 YFK
 
     
Sabelrankning  2007-06-03   Se rankningen (pdf)
     
Ystad International 2/6 2007   Värja
63) GUSTAFSSON Peter SWE C4 FK
65) TRÖNNBERG Daniel SWE C4 FK

Sabel
13) TRÖNNBERG Daniel SWE C4 FK
     
Klubbmästerskapet 23/5 2007

Florett

1 Hannes Elofsson
2 Cornelia Dahlberg
3 Linus Elofsson

Värja
1 Daniel Trönnberg
2 Kim Edinge

Sabel
1 Gabriel Cederholm
2 Anna Kallay

Domare: Peter Gustavsson
 

     
Lag-SSM Sabel 14/4 2007


 
  Seniorer
3. C4 FK (Kim Edinge, Peter Gustafsson, Daniel Trönnberg, Anton Warnhag)

Juniorer lag
3. C4 (Gabriel Cederholm, Emma Ehrenberg, Anna Kallay)
     
LUGI-Sabeln 14/4 2007   Seniorer damer individuellt (8 deltagare)
7. Emma Ehrenberg (C4)
8. Anna Kallay (C4)

Seniorer herrar individuellt (15 deltagare)
13 Peter Gustafsson (C4)
14 Daniel Trönnberg (C4)
15 Kim Edinge (C4)

Kadetter Pojkar individuellt (7 deltagare)
6 Gabriel Cederholm (C4)
 
    Se samtliga resultat
     
Sydsvenska lagmästerskap 3 Mars   1 FK Chapman (Ola Branje, Oscar Dyberg, Peter Lindholm, Magnus Malmgren)
2 Kalmar FK (Peter Barvestad, Rickrad Barvestad, Ulf Wikström)
3 LUGI I (Patrik Merky, Fredrik Link, Hannes Torhell, Olof Troeng)
4 MF 19 (Peter Lindehammer, Christian Lindqvist, Marco Lischnewski)
5 FK Aramis (Martin Dyberg, Johannes Elmberg, Krister Elmberg)
6 LUGI II (Peter Larsson, Stefan Nilsson, Felix Rosenberg)
7 C4 FK (Kim Edinge, Emily Niklasson, Isabella Sundfelt, Daniel Trönnberg)
 
    Se samtliga resultat
     
 Tävlingsresultat 2006, C4 FK
 
SSM i Kalmar 2006-09-30   Resultat
     
Resultat Sydsvenska Mästerskapen Värja Herrar Kalmar 2006-09-30
Seniorer
  8 Daniel Trönnberg
     
Öppna nordiska mästerskap värja damer, YSTAD 2006-06-18   57 PERSSON Caroline
     
Resultat från NM 2006, Ystad International       Herrar     Damer
 



 
   
   
C4 FK Sommartävling 2006-06-07

Florett grupp 1
1 Gabriel Cederholm  
Frida Persson, Anna Kallay,

Florett grupp 2
1 Alexandra Hästesko  
Mikaela Persson, Isabella Sundfält, Anna Persson, Anki Hästesko, Elin Heppling

Värja
1 Caroline Persson
Anton Warnhag, Peter Gustafsson, Daniel Trönnberg, Agneta Tanzborn
 

   
C4 FK Klubbmästerskap 2006-04-12

Florett miniorer
1 Gabriel Cederholm  
2 Emma Ehrenberg  
3 Anna Kallay  

Värja nybörjare
1 Emelie Niklasson
2 Isabella Sundfält
3 Anna Persson
4 Alexandra Hästesko
5 Anton Warnhag
6 Mikaela Persson
7 Anki Hästesko

Sabel miniorer
1 Gabriel Cederholm  
2 Anna Kallay  

   
Värja
1 Martin Karlsson  
2 Peter Gustafsson  
3 Daniel Trönnberg  
   
 Tävlingsresultat 2005, C4 FK
 
C4 FK Sommartävling 2005-06-01

Florett miniorer
1 Josefin Persson
2 Gabriel Cederholm
3 Nikar Lindqvist
4 Anna Kallay
5 Hedda Holmström
6 Armika Lindqvist
7 Lina Kallay

Värja mixed
1 Peter Gustafsson
2 Daniel Kampf
3 Daniel Trönnberg
4 Caroline Persson
5 David Nordkvist
6 Anton Warnhag
2005-01-29 SsM i Lag Ljungby

Värja (8 starter):
C4 FK 8 (Persson, Gustafsson, Kampf, Karlsson)

2005-05-19/20 Ljungby Fäktmara (41 starter)

Peter Gustafsson 39
Daniel Trönnberg 41
 
 Tävlingsresultat 2004, C4 FK
 
2004-02-28 SsM i Lag HELSINGBORG

Värja (8 starter)
C4 lag 1 5 (Gustafsson, Nordquist, Rüll)
C4 lag 2 8 (Käck, Kampf, Karlsson)

C4 FK Sommartävling 2004-06-09

Värja,mixed
1 Peter Gustafsson
2 Christopher Käck
3 Martin Karlsson
4 Josef Svanström
5 Anton Warnhag
6 Caroline Persson


2004-06-19 YSTAD INTERNATIONAL CUP 2004, YSTAD (83 starter)

61) GUSTAFSSON Peter SWE C4 FK
 
2004-10-02 SsM KARLSKRONA

Värja Herrar Seniorer (83 starter):
10. Peter Gustafsson C 4 FK

Värja Herrar Juniorer (5 starter):
4. Martin Karlsson C 4 FK
5. Christopher Käck C 4 FK

2004-10-29 SKARVIKEN CUP, Ystad


Florett (25 starter)
Josef Svanström 5
Anton Warnhag 15

Värja (8 starter):
Peter Gustafsson 1
Caroline Persson 5
Daniel Kampf 6
Christopher Käck 8

2004-11-20 EDLING CUP, Lund
Värja (6 starter):
Anders Hasslinger 1
Martin Karlsson 3
Caroline Persson 4
 
Skribent: Christer Karlsson

Fäktstart 17/8 18:00

Den 17/8 startar vi upp höstens fäktning.

Välkommen till C-hallen på Kristianstads arena måndagar och torsdagar klockan 18:00

Vi har rullande intag om du är nyfiken på att prova på.

Avgifter:  Medlemsavgift: 150 kronor, träningsavgift 700 kronor.
Du får låna all utrusning. 

Pga Covid-19 så följs de riktlinjer som finns både från Svenska fäktföbundet och folkhälsomyndigheten.


Välkomna!

Postadress:
C4 FK - Fäktning
C/O Hofling, Gardistvägen 8
29137 Kristianstad

Kontakt:
Tel: 0708518129
E-post: This is a mailto link

Se all info